Yves Saint Laurent; Sinir Krizleri, Alkol ve Uyuşturucu Pençesinde Bir Deha

Neslihan Tokat

http://followtheheelsatnight.blogspot.com.tr/ neslihantkt81@gmail.com

Yves Henri Donat Mathieu-Saint-Laurent (1 Ağustos 1935), Haziran 2008’de hayata gözlerini yumduğunda 20.yy’ın ikinci yarısının en etkili tasarımcılarından biri olarak anılıyordu.

 • NIKE AIR ZOOM VOMERO 11
 • New Balance męskie Kendisi geniş gözlük çerçevelerinin (onlardan başka hiçbir şey giymediği ikonik bir portresi de vardır) arkasında gizlenen kırılgan kişiliği ve sıklıkla karmaşaya sürüklenen özel hayatıyla gizemli bir efsaneydi. nike air max Bir dönem hayat arkadaşı olan ve daha sonra çok disiplinli bir iş ortağına dönüşen Pierre Bergé, Saint Laurent’in sinir krizlerinin kaynağının doğuştan geldiğini söyler. 1957’de sadece 21 yaşındayken sürpriz bir şekilde Dior’un varisi ve baş tasarımcısı olduğunda beklentileri boşa çıkarmamış ve dönemin moda severlerini tatmin etmeyi başarmıştı. fjallraven kanken classic Maalesef bu rüya çok uzun sürmemiş ve askere çağrılmasından kısa bir süre sonra ortaya çıkan psikolojik sorunları nedeniyle hastayaneye kaldırılmış, orada da Dior modaevinden kovulduğu haberini almıştır. Bu travma aslında o ve Bergé’nin önünü açmış ve ikili 1961 yılında kendi işlerini kurmuşlar, ve Rive Gauche butikleri 1966’da açılmıştır. Podyumda etnik kökenli manken kullanan ilk tasarımcı ünvanını kazanan Yves Saint Laurent renkli kişiliği ile sosyal çevresi içinde de önemli bir figürdür. New Balance 373 damskie 1960-70 arası yaşadığı hızlı gece hayatı onu Paris jet-set’inin ve Amerika’nın popüler gece kluplerinin vazgeçilmez isimleri arasına sokmuş ama aynı zamanda ona daha sonra ciddi bedeller ödeten alkol ve uyuşturucu alışkanlıklarını kazandırmıştır.

  Yves’in moda dünyasına getirdiği en büyük yenilik kuşkusuz “Le Smoking” takımla özdeşleşen maskülen giyim tarzıdır. Asi, sexy, kendine güvenen ve erkekler arasında güç sahibi olmaktan korkmayan bu modern kadın tipi tasarımcının her koleksiyonunda kendini göstermektedir. Ayrıca, Safari suit, etnik desenler ve canlı renklerde onun vazgeçilmezleri arasındadır. Canotte Boston Celtics nike air max 2016 heren Cezayir kökenli olmanın oryantal niteliklerini Paris’in bohem yaşam tarzı içerisinde başarıyla harmanlayan Yves, her zaman izleyicisini ve dostlarını şaşırtmayı becerebilen nadir isimlerdendir. nike Smokin ceketler, transparan bluzlar, bolero tarzı kısa üstler gibi listesi uzayarak giden birçok tasarım aslında hep onun başlattığı akımlardır.

  Hızlı yaşanan gençlik yıllarının ve muhteşem geri dönüşlerin bedeli olarak sonu gelmez depresyonlar ve sinir krizleri geçiren 62 yaşındaki tasarımcı, moda dünyasının çılgın temposuna daha fazla dayanamadı ve 2002’de kendi isteğiyle köşesine çekildi. 2008 yılında ise Paris’te son yolculuğuna uğurlandı. 2004-2012 yılları arasında markaya Stefano Pilati önderlik etti ve o da çok önemli başarılara imza attı. Moda dünyası yine rahat durmadı ve Pilati’yle ayrılan yollar, cool ve artistik duruşuyla öne çıkan Hedi Slimane ile kesişti. Slimane’in markaya getirdiği başlıca yenilik ise 1963’de A. Chicago Cubs World Series Champions Jersey M. Johnny Manziel – Texas A&M Aggies Scarpe Nike Store Italia Cassandre tarafından tasarlanan ünlü logoyu değiştirmek ve başında ki Yves’i atmak oldu. adidas gazelle Moda dünyasını ikiye bölen bu radikal karar ve Slimane’in tasarımında yeni bir kimliğe bürünen bu tarihi markayı umarım asıl yaratıcısı sevgili Yves yukarıda bir yerlerde hala mutlulukla izliyordur….

  Yazımın bazı bölümleri http://www.style.com/fashionshows/designerdirectory/YSLRG/seasons/ adresinde bulunan yazıdan çevrilmiştir.

  Kitap önerisi:

  The Beautiful Fall: Fashion, Genius and Glorious Excess in 1970s Paris

  http://www.amazon.com/Beautiful-Fall-Fashion-Genius-Glorious/dp/0316001856 Benim Yves Saint Laurent’a olan ilgimi arttıran ve hayatıyla ilgili oldukça ilginç detaylar öğrenmeme neden olan bir kitap… adidas pure boost online sale Highly recommended! 123   Eski ve yeni logolar.. Calvin Ridley Jerseys Ben vintage severim, o nedenle orijinal logonun korunmasından yanayım.

 • Nike Air Max 90 Dames blauw
 • 2 3Christian Dior’un ani ölümünden sonra modaevinin başına geçen genç ve yetenekli Yves Saint Laurent kısa sürede kendine yeni bir hayran kitlesi yaratmayı başardı. 5   Yves’in kalın çerçeveleri dışında hiçbir şey giymediği ünlü self-portresi…. Fjallraven Kanken Classic 6   “Le Smoking” : Maskülen tarzı kadın modasının tam ortasına yerleştiren ve bunu da son derece şık bir şekilde ilk sergileyen Yves Saint Laurent olmuştur. Canotte San Antonio Spurs Smokin tarzını yansıttığı bu tasarımıyla moda dünyasının önemli şahsiyetlerinden biri olacağını garanti etmişti. 7   Yves ve yakın dostları Safari ceketlerle poz veriyor…. 8   Efsane çift / Legendary couple: Yves Saint Laurent & Pierre Bergé – When business meets talent…. nike pas cher 10 1970’lerde hala iki iyi dost olan Lagerfeld ve Saint-Laurent geceleri de birlikte eğlenmeyi seçiyordu. Söylentilere göre iki dostun arası daha sonra asla düzelmeyecek şekilde açılmış ve birbirlerinden hoşlanmadıklarını dile getirmekten çekinmemişler.