Uzak Diyarlara Göçebe Bakış | Sergi

fft16_mf2789365   Sizin için gezdik ve size ısrar etmeye geldik. SF Giants Uniform

18 Eylül’den beri Arter Sanat Galerisi çok yönlü bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Bizim için çok uzak diyarların mistik esintileriyle örülü bir imge olan Güneydoğu Asya kültürü ve coğrafyasının sanatçıları, bize toplumlarının dertlerini, çatışmalarını ve otoriteyle mücadelelerini etkileşimli sanat eserleriyle anlatmaya çalışıyor. Eserlerdeki geleneksel-modern ve bireysel-toplumsal motiflerin beraberliği empati yetilerinizi dürtükleyecek ve kafanızdaki Güneydoğu Asya sisini bir nebze olsun aralayıp sizi merak ve heyecana sürükleyecek. Nike Roshe One Uomo Sergide yerleştirme, video, ses işi, fotoğraf ve performans biçimlerinde 37 sanatçının 40’tan fazla eseri bulunuyor ve büyük çoğunluğu sizin gelip onlara hayat vermenizi bekliyor.

Bu sergiyi diğerlerinden ayıran en önemli nokta eserlerin dokunulması yasak putlardan ziyade bir organizma misali sanatseverlerin etkileşimiyle can bulan ucu açık işler olmaları. Air Jordan 8 Donna Sergiyi gezerken onun bir parçası olduğunuzu hissediyorsunuz, siz hareket ettikçe nesne insanla anlam kazanıyor. Endonezya, Tayland, Filipinler, Singapur, Myanmar, Kamboçya, Vietnam ve Malezya’lı sanatçılar toplumlarındaki bireylerin totaliter rejimler altındaki tepkilerini ifade etme çabası içerisinde geleneksel ve postmodern öğeleri birleştirerek bize tarihlerini anlatıyor.

Peki bu sergide sizi neler bekliyor? Spoilerları üzücü buluyoruz, bu yüzden sadece bir kaç eserle iştahları kabartmak yeterli.

göçebe bakış sergisindeki pinpon masası

Fotoğraf: Murat Germen

18 Eylül’den bugüne kadar sergiye 60 bin kişiyi çeken en önemli faktörlerden biri kuşkusuz ki İstiklal Caddesi’nden geçenlerin akıllarını çelen oldukça eğlenceli bir eser; yuvarlak pinpon masası! Başında saatler geçirecek kadar eğlenceli bir aktivite olsa da pinpon masasının ortasında size dört bir yandan gelen topları karşılarken sanatçının vermek istediği metaforu ister istemez aldığınızda duraksıyor ve acı acı gülümsüyorsunuz. Bu stresli oyunun ortasındaki yalnız birey toplumun ve otoritenin birbirinin ardısıra gelen toplarına maruz kalıyor ve en nihayetinde bitap düşüyor.

_MG_3251

Raflarca yan yana dizilmiş bu rengarenk kral taçlarını gördüğünüzde selfi çekmeden yanlarından ayrılamayacaksınız. Bir taç seçin -eminim kendinize uygun bir tanesini bulacaksınız- ve aynanın karşısına geçin. Belki siz içinde güzel görünebilirsiniz, ancak bunlara sahip olanların tarihteki ünü gaddarlıklarından ileri gelir. Kanken 7L Atık tenekelerden yapılan bu kral taçlarını yerine bırakırken onların kutsal bir hale olmadığını, metal parçalarından ibaret olduğunu anlayın.

_MG_3194

_MG_3195

Dünya haritasına farklı bir bakış. Goedkoop Nike Schoenen Kanayan bir dünya ve yakından baktığınızda Edward Munch’ın ünlü ‘Çığlık’ tablosundan alınmış, insanlığın sıkışmışlığını en derinlerden hissettiren o acı içindeki yüz.

_MG_3257 Militarizme dair. new balance 574 damskie Fotoğraf yeterince açıklayıcı. _MG_3234

Parke zemine yerleştirilmiş birbirinden alımlı terlikleri gördüğünüzde hemen heyecanlanmayın, biraz yakından bakın. Bu çeşit çeşit terliklerin hepsi farklı farklı boş mermi kovanlarının birleştirilmesiyle yapılmış. Mermi kovanlarının nereden çıktığını bilmiyoruz, pek de bilmek istemiyoruz. Terlikleri giydiğinizde kovanların soğukluğunu ayaklarınızda hissedeceksiniz ve topukların parkede çıkardığı tok sesler sizi ürkütecek.

_MG_3207

Serginin en vurucu eserlerinden biri kuşkusuz bu ahşap sıralı ve kara tahtalı sınıf. Kara tahtadaki karmakarışık yazılar ve diktatörlere ait olduğu belli olan portre çizimleri siyah bir soğuklukla önünde dizili olan ahşap sıralara bakıyor. Goedkoop Nike Air Max Sıraların hepsinin üzerinde büyük bir özenle işlenmiş işlemeler ve oymalar var. Yazılar, çizimler ve semboller vahşetin hikayesini anlatıyor. Sanatçı devlet baskısı altındaki eğitim sisteminin sağlıksız nesiller doğurduğu gerçeğini bir tokat gibi yüzümüze vuruyor. A.J. McCarron Alabama Football Jerseys Özellikle eğitim sistemimizde son zamanlarda alınan kararların karaltısı bu eseri çok daha vurucu hale getiriyor.

Ayrıca isterseniz hemen köşede bulunan masadaki büyük kağıtlardan ve rengarenk kalemlerden istediğinizi alabiliyor ve sıraların üzerine yerleştirip kağıdınızı karalayarak istediğiniz işlemenin kopyasını çıkarıp yanınızda götürebiliyorsunuz. Kendi anılarını kendileri yaratmak isteyenler için.

Fotoğraf: Aras Selim Bankoğlu

Aras Selim Bankoğlu

Kuşkusuz ki bizim için serginin en güzel kısmı buydu! Daha önce hiç ‘sari’ bağladınız mı? Bu çalışmada Hintli sanatçı ülkesinin geleneksel kıyafeti olan sariyi modern desenlerle bezemiş ve Türk kadınlarına güzel bir zeka sorusu sormuş. Uğraşın tepinin bakalım, sariyi bağlamak pek kolay bir iş değil.

En alt katta bulunan Araya Rasdjarmrearnsook’un üç kanallı video eseri ise kaçırmamanız gereken en önemli eserlerden. Büyülü ve düşündürücü. Zapatillas New Balance Online Ser verip sır vermiyoruz, gidin ve görün.

Bu ücretsiz sergi 4 Ocak 2015’e kadar Arter’de devam edecek.