Moda Sektörünü Yöneten 9 Kadın

Konu sanat olunca, erkeklerin egemenliğini kırmak belki diğer sektörlere göre daha az zor olabilir. Moda dünyasında öyle isimler var ki, tüm moda sektörünü yönlendirecek güçte.  İşte şimdi o isimlere bakalım.

Moda dünyasında imparatorluğunu kuran Coco Chanel

Gabrielle Bonheur “Coco” Chanel. 1920’li yıllarda Fransa da şapkacı olarak işe başlayan Coco Chanel, dünyanın en ünlü markalarından olan Chanel’i yarattı. Kadın giyim sektöründe yeni bir dönemi başlattı. Tek parça siyah, küçük elbise Chanel yaratımıydı. Kadın modasında sade ve şık, maskülen giyim anlayışı ile ilham kaynağı oldu.

Elsa Schiaparelli

1930’lu yıllarda verev kumaş kesimi, suya dayanıklı yağmurluk, vatka kullanımı ve vücudu saran elbiseleriyle adını moda tarihine yazdırdı. Yves Saint Laurent gibi birçok ünlü erkek modacının esin kaynağı olmuştur.

Sonia Rykiel

Kazakların üzerine uygulanan kelime ve cümlelerin ilk tasarımcısıydı. Kadınlar, erkekler ve çocuklar için tasarımlar yaptı. Saç rengi, kesimi ve moda anlayışı ile 80’li yıllara direkt etkisi olan moda ikonlarından biri oldu.

Diane Von Furstenberg

1972 yılında “Kadın gibi hissedin, elbise giyin,” sloganı ile jarse elbiseleri moda haline getiren Von Furstenberg, kruvaze elbisenin de yaratıcısıdır. Evlilik yoluyla kraliyet ailesine mensup olan ve daha sonra eşinden ayrılan Diane Von Furstenberg, kadın girişimcilere verdiği destekler ile anılmaktadır. Amerikan Moda Tasarımcıları Konseyi’nin başkanlığını da yapmıştır.

Vivienne Westwood

Britanya da orijinal, zamanın ötesindeki tasarımlarıyla 90’ların grunge akımının öncülerindendi. Asi modacı Punk, pin-up, pop kültürünü günlük moda da kullanarak bir tasarım ikonu olmuştur. İngiliz moda endüstrisini yenilikçiliği ile dünya modasına taşımıştır.

Donatella Versace

Moda dünyasında İtalyan efsanesi Versace’nin başında ki kadın. Versace’nin asıl mimarı Gianni Versace’nin ölümünden sonra Donatella Versace, mirasına sahip çıkarak markayı günümüze kadar başarıyla taşıdı.

Donna Karan

Amerikan moda dünyasının en tanınmış tasarımcılarından olan Donna Karan 1989 yılında DKNY, yani Donna Karan New York markasıyla modern, feminen ve çalışan kadının simgesi oldu.

Vera Wang

Moda sektöründe tasarım yaparken kendi gelinliğini tasarlayarak Vera Wang markasına imzasını attı. Gelinlik modasına getirdiği etki zarafetti.

Carolina Herrera

Modaya kaliteli ve elit tasarımları ile etki etmesinin haricinde Bella Swan gelinliğini tasarlamasıyla daha genç moda takipçileri edinmiştir.