Karl Lagerfeld Kimdir?

Lagerfeld, bugün 85 yaşında hayata gözlerini yumdu. Son olarak Chanel’in kreatif direktörü olan Alman modacının ölümünü, Fransız medyası duyurdu.

Fransız medyası, son yarım yüzyılda dünya modası için bir ikon haline gelen Lagerfeld’in bu sabah aniden hastaneye kaldırıldı.

Gerçek adıyla Karl Otto Lagerfeldt (d. 10 Eylül 1933 doğumludur. Almanya’nın Hamburg şehrinde doğdu. O dönem modanın başkenti sayılan Paris’te yaşamını sürdürdü. 1980’li yıllara geldiğimizde,  kendine ait parfüm ve giyim eşyası üreten markasını piyasaya sürdü. Uzun kariyeri boyunca Chloé, Fendi ve Chanel gibi büyük moda evleri ile ortaklaşa çalıştı. 2004 yılında kendi markası KL’yi Tommy Hilfiger´e sattı.

Brezilya’lı ayakkabı markası Melissa için 4 sezon boyunca kapsül koleksiyonlar tasarlayan Lagerfeld, Martina Neuen’in yönettiği Mode Als Religion isimli belgesele konu oldu.

Sağlığı Bozulmuştu. 

Chanel’in sanat direktörü olan Karl Lagerfeld birkaç haftadır devam eden hastalığına yenik düşerek 85 yaşında hayatını kaybetti. Lagerfeld, 22 Ocak’ta Paris’te Chanel’in gerçekleştirdiği iki moda şovunu kendisini yorgun hissetmesi nedeniyle kaçırmıştı. İkinci gösteriyi kaçırdıktan sonra moda evi tarafından yapılan açıklamada, “Chanel’in sanat direktörü Lagerfeld kendini yorgun hissettiği için modaevinin sanat stüdyosu direktörü Virginie Viard’dan onu temsil etmesini istedi” ifadeleri yer almıştı. Bu Lagerfeld’in kaçırdığı ilk defileydi.

Karl Lagerfeld, Coco Chanel tarafından kurulan moda evine 30 yıldan uzun bir süredir başkanlık ediyordu.

Radikal Bir İsimdi

Lagerfeld sadece tasarımlarıyla değil, söylemleriyle de medyanın odağında olmuştu.  Ünlü isimleri eleştirmeye bayılan Lagerfeld’in oklarından, Pippa Middleton ve Adele gibi ünlü isimler de nasibini almıştı. Ona göre

Adele fazla şişko, Middleton da ablası kadar stil sahibi değildi.

Daha geçen sene, Almanya Başbakanı Angela Merkel sığınmacı politikasını değiştirmediği taktirde Alman vatandaşlığından çıkacağını söylemişti.

Üzerinde “Karl Who” yazan çantalar ile kendisi ile dalga geçebildiğini de gösteren Lagerfeld, kuşkusuz moda dünyasının en çarpıcı isimlerinden biri olarak yıllarca hatırlanacak.