Dolar ve Euro’dan Bağımsız Yapabileceğiniz Tatiller

Yakın bir zaman önce bayramların yaklaştığı zamanlarda insanlar uzaktaki yakınları ile görüşecekleri için mutlu olurlar, komşuluk akrabalık ilişkilerini güçlendirmek için bayram tatilini ip ile çekerlerdi. Ancak günümüzde bayram tatili dendiği zaman, artık iş psikolojisinden yorulmuş insanlar hemen bu tatili nasıl değerlendirecekleri yönünde gidilebilecek yerler listesini araştırmaya başlıyorlar.

    Tatil planları tamamen ailelerin zevkine kalacağından dolayı gerek haftalık gerekse günübirlik şekilde bile olabiliyor. Bu yazıda da bayram tatili gibi  kısa süreli tatiller için ideal olan gezi yerleri hakkında bilgiler derlenmiştir.

Kapadokya

Kapadokya yıllardan beri tarih kokan bölgeleri, eşsiz doğal görünümü, sönmüş volkan lavlarından oluşan peri bacalarının yarattığı eşsiz bir görsel şölen sayesinde birçok turiste ev sahipliği yapmıştır. İç Anadolu’nun göbeğinde Nevşehir’de bulunan bu turistik alan hala misafirlerini ağırlamaya devam etmektedir. Kolaylıkla ulaşımı sağlanabilecek olan bu bölge yılın her günü ziyarete açıktır. Kapadokya da peri bacaları kadar ilgi gören bir diğer aktivite ise sıcak hava balonlarıdır. Kiralamak için üç dört firmanın hizmet verdiği sıcak hava balonları da ziyaretçisine eşsiz zamanlar yaşatmaktadır. Kapadokya ile ilgili hazırladığım özel videoya bu linkten ulaşabilirsiniz.

Pamukkale

Pamukkale yıllardır Türkiye’nin hem yerli hem yabancı turisti en çok çektiği turistik bölgesidir. Menderes Nehri Vadisi’nde doğal bir sit alanı üzerinde kurulu bulunan bu turistik alan, bayram tatilini değerlendirmek isteyen aileler için iyi bir alternatif olabilir. Denizli’nin birçok yerinden rahatça görülebilen Pamukkale Travertenleri Kaynak açısından da çok zengindir. Doğal bir kaplıca niteliğindeki bu alan, kaynak sularından ve çökelmiş karbonat minerallerinden oluşmaktadır.

Mevlana Türbesi

Günü birlik ziyaretçilerin uğrak noktası olan Mevlana Türbesi, Konya’da bulunmaktadır. Bu türbe eski zamanlarda Mevlana Celaleddin Rumi’ye ait olup; Dönemin mimarı Bedrettin Tebrizi tarafından yapılarak 1926 yılından beri türbe olarak faaliyet göstermektedir. Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden günü birlik geziler ile ziyaret edilebilmektedir.

Erciyes Kayak Merkezi

Kış aylarının uğrak noktası olan Kayseri Erciyes Kayak Merkezi, tatillerin soğuk kış aylarına denk geldiği dönemlerde ziyaretçilerin vazgeçilmez yerleri arasına girmiştir. Bu merkez 3917m. yüksekliğe sahip Erciyes Dağı’nın eteklerine kurulmuş olup, müşterilerine hizmet vermektedir. Karasal iklim özelliğinde bir bölgede olmasına rağmen, kar kalınlığı 50-100 cm arasındadır. Günü birlik piknik alanı olarak da hizmet verebilen bu tesis 2000 kişi kapasitededir. Ziyaretçilerine ailecek zaman geçirilebilecek nezih bir ortam sunar.