Şeyma Subaşı Üzerinden Beden Olumlama, Kendini Yalanlama

Her şey tezatını yaratıyor. Evrenin dinamiğini karşıt kutupların oluşturduğuna inanan Yin Yang felsefesi gibi.  Gözünün üzerinde kaşı var eleştiriselliğine girdiğimiz bir dönemde çok normal ki diğer tarafta beden olumlama kavramı oluştu. Hala bizim coğrafya için zor bir kavram olduğuna inanıyorum. Rönesans atlatamamış bir jenerasyon için ağırlığı fazla gelen bir kavram.  Ancak Amerika gibi kendi estetik kavramını yaratıp sonra onu yıkmasıyla meşhur, kültür kapitalizmin merkezinde bile yavaştan konuşulmaya başlandı ise biz de buyur edeceğiz.

Instagram Sen Bize Neler Ettin?

Çağımızın vebası mükemmel olma isteği, Mükemmel anne, mükemmel iş kadını,mükemmel aşçı, sosyal medyada içi kana ağlasa bile en iyi pozunu paylaşmak.

Güzelliğin, instagram gibi araçlarla günlük hayatımızın en önemli yerine oturduğu bir dönemde, estetik kavramının yeniden inşasından mı bahsediyoruz?

Dünyada nasıl yerini buluyor?

Jefree Star, tüm vücudunu saran dövmeleriyle YouTube’un en önemli makyaj kanallarından biri oldu.

Victoria Secret vitiligolu manken Winnie Harlow’a podyumda verdi.

Cosmopolitan dergisi Tess Holliday’i kapağına taşıdı.

Violet Chachki iç çamaşırı markası Playfull Promises için ilk dragqueen modeli oldu.

Türkiye’de tabii ki her şeyi tersten algılayıp, kavramların içini boşalttığımız gibi bunu da yerle bir edebiliriz.

İki sene önce Cartoon Network için zorbalıkla ilgili bir projede yer verdiğim Gülnur Karakuzu isimli küçük arkadaşımıza yazılanlar tamamiyle fiziksel özellikleri üzerinden. Hatta aynı videoda yer alan Sebibebi ve diğer büyük YouTuber’lar da kendileriyle fiziksel özellikleri üzerinden geçmişte ve günümüzde dalga geçildiğini söylediler. Cem arkadaşımız hayatı boyunca bu tarz esprilerin kurbanı oldu. İntiharını tetikleyen binlerce nedenden birinin sosyal medyadan özellikle fiziğiyle ilgili yapılan espriler olduğunu düşünüyorum.

Neden birine ilk fiziği üzerinden vuruyoruz? Çünkü önyargılarımızı ilk tetikleyen şey fiziksel görünüş.

Önyargının Vucut Bulması

Irkçılık ve önyagının ilk “vücut” bulduğu an görüntüde başlıyor. Beynimizde kodlanmış tüm gerçeklikleri yıkan bir görüntü ile karşılaştığımızda korku ile karışık bir adaptasyon sorunu yaşıyoruz.

Bununla ilgili sayısız araştırmaya ben de bir örnek vererek konuyu özetleyeyim.

Maymunlar Cehennemi filminin çekimlerinde tüm oyuncuların yemek yeme alanlarında bir gözlem yapılıyor. Burada göze çarpan aynı maymun türlerinde rol alan kişilerin birlikte yemek yediği oluyor. Yani ne ilginç ki fiziksel özellikler yine her şeyin (başrol olmanın vb) önüne geçiyor.

Fiziksel görünüşün bu kadar eleştiriye açık ve bir o kadar kapalı bir şekilde gözümüze sokulması hepimize şizofrenik bir duruma sokuyor. Doktorların koyduğu vücut kilo/boy yağ endeksi sınırlamaların altına düşen veya üstüne çıkan bireyler bile beden olumlama rehberleri bizi bilime mi inanayım, gözüme mi yoksa çok mu önyargılıyım lan, gibi düşünme süreçlerine sokuyor.

Örneğin Amerikalı elektronik pop ikilisi Sylvan Esso’nun bir konserine gittim. Amerikalı dünya şekeri bu grubun vokalini uzaktan görmüş sonra birkaç foto çekeyim de konsere gittiğimi raporlayayım derdindeyken sahneye yaklaştım. Vokalin koltuk altı kıllarını almadığını görerek bunu bir takım kız gruplarından saniyesinde ifşa ettim. Konser bu yani diye düşünüyordum. Herkesin arkamdan geleceğini.

Madonna’nın kızı Lourdes tüylere özgürlük hareketinin bir nevi aktivisti oldu,  tüyleriyle defileye çıktı.

Annesi de onu destekliyor 

Aman efendim 2018’de bunları mı konuşuyoruzlar havada uçuşuyor, sağdan soldan dayak yiyordum. Durun ayol dedim, botox var. Neyse özürler dilendi, bir daha yapmayacağıma herkesi ikan ettim, öpüşüldü barışıldı.

Ha sonra ne oldu, aynı grupta Şeyma Subaşı, aldığı astronomik nafakası, memeleri konuşulmaya başlandı.

Konu Şeyma-Acun ilişkisi olunca herkes ahlak bekçisi olup vur beline eleştirebiliyor ancak konu bir kadının vücudunu nasıl sergilemesi gerektiği olunca “beden olumlaması” deyip geçilebiliyor.

Başka bir oyuncunun bişektomi yani (ismini vermeyeyim herkese dava neyim açıyormuş) yüzünden yağ aldırdığını duyunca herkesin zaten şöyle suratlıydı vs demesi.

Beden olumlama içine aslında hepiniz benim bebeğimsiniz demek sahteliğinde durabiliyor. Sonra sosyal medyada bir nickname ile aynı postun altına yardırma özgürlüğü buluyoruz kendimizde.

LGBTTixcciemc2….

Eşçinsel bireylerin kendi içinde onlarca farklı kategoriye bölündüğü günlerde, isimlendirmenin bile burnumuzdan geldiği günlerde tek çare hızlı karar almamak gibi gözüküyor. Yani kendimizi ifade edeceğiz bu harika ama işin altında yatanı bilmeden araştırmadan, konunun nerelere varabileceğini bilmeden

Alın Size Ev Ödevi:

Dedikodu yapmak ile ön yargı arasında bir fark var, her dedikodu yaptığınızda ne kadar önyargılarınız konuşuyor ne kadar toplum yargıları bir analiz edin.