2019’un En Önemli 20 Trendi

2019 gelirken bizi neler bekliyor, 2019’da markaların en büyük pazarlama taktikleri neler olacak?

Vintage Görünümlü Görseller

Paparazzi çekmiş gibi fotoğraflar, vintage görünümlü görseller, ironi üzerine kurulu çekimler, ve hatta hiç estetik olmayan çekimlere yer verme, markaların bu seneki stratejileri arasında yer alıyor.

Distopya

Dünyanın sonu senaryoları Mars’ta hayat fikri geliştiğinden beri oldukça işlenir ve markalar tarafından da tercih edilen bir konu oldu. Netflix’te sayıları gittikçe artan yapımlardan bile anlıyoruz.

Dünya sona erince ne olacağı üzerine bu kadar kafa yorarken, dünyanın sonunun gelmesine nasıl engel oluruz çalışmalarına da önem vermek gerek sanki😊

Block Chains

Oyundan her türlü dating sitesine artık yaşamın her yerine giren blockchain yani kripto paralarla ödeme yöntemi, yine 2019’un en önemli trendlerinden biri olacak.

Kaçış Oyunları

Müşterilerine unutmayacakları bir deneyim yaşatan, kaçış oyunları, yine markaların da içselleştirmesiyle konuklarını baştan çıkarmaya devam edecek.

Gezen Oteller

Otelde kalıp, aynı manzarayı mı izlemeyi tercih edersiniz. Yoksa farklı aynı anda farklı farklı destinasyonları gezmeyi mi? Tura çıkmaktan değil mobil otellerden bahsediyorum. Evet 2019’un trendlerinin arasında yeni yerler gezmek isteyen kaşif ruhlu tembeller için mobil oteller yer alıyor.

Markalı Podcastler

Türkiye’de radyo yayıncılığının bu kadar tutup, podcastlerin hala emeklemesi çok garip geliyor. Belki 2019’da podcastlerin YouTube kadar ilerlediği bir yıl olur.

Temiz Beslenme

Temiz beslenme, elmayı yıkamadan yiyelim gibi bir şey değil. Hatta sadece sağlıklı beslenme de değil, yediğimiz her türlü gıdanın segmentlere ayrıldığı bir sistem. Sodyumun, şekerin Canan Karatay darbesiyle denize dökülmesinden tutun, doğru bildiğimiz yanlışların da anlaşıldığı bir süreç Mesela tüm dondurulmuş gıdalar aslında sağlıksız değil. Ama bu konuda çok ukalalık yapamayacağım. Konuyu uzmanlarına bırakalım.

Aktivism

Bu jenerasyonun daha önce hiç olmadığı kadar politize olduğunu düşünürsek, markaların da bu anlamda elini kolunu doğru hareket ettirmesi gerekiyor. Örneğin Barbie bebekleri, beden olumlamayı da içine alarak, tüm feminist ve başarılı kadınların bebeğini üretmesi gibi.

 

Kripto ile Yaratılmış Sanat

Artık kripto sadece bir para birimi değil, pop kültürünün bir parçası oldu. 2019’da kripto temalı pek çok ürünü göreceğimizi söylüyor uzmanlar.

Tohumdan çıkan güzellik

Artık avokadonun kremlere bile taşındığı ve tohum kelimesinin bile insanlara organik tınladığı bir dönemdeyiz. Özellikle güzellik endüstrisini için suyunu çıkardığı gibi tohumunu kullanacak 2019’da belli ki.

3 Boyutlu Yemekler

Üç boyutlu makinaların artık yemek endüstrisi tarafından da ele geçirildiğini görüyoruz.

Artık yemek bir sanat türü haline geldi biliyorsunuz:)

Feminizm

Hollywood ünlülerinin başını çektiği #metoo hareketi, Türkiye’de de oldukça katılımlı bir harekete dönmüştü.  Orkid’in #kızgibi si Elidor’un şu an ismini hatılamadığım bir kampanyası yine bu sene pek çok Feminist duruş sergileyen marka ile karşılaştık. Markaların belki de moda bir kavram olarak baktığı Feminizm bu sene de yine trend. Yine yaşadınız bayanlar, ay pardon kadınlar.

Cilt Olumlama

Beden olumlama mevzu sonra konu çok büyük geldi sanırım ki yüz olumlamaya doğru küçüldük. Victoria Secret markası her sene yılbaşına özel yaptığı gösterilerinde bu sene vitiligolu manken Winnie Harlow’a podyumda verdi.

Kolay ulaşılabilir Cannabis

Kuzey Amerika’da yasallaşan Cannabis kozmetikten, yemek sektörüne her yerde kullanılmaya başlandı.

Sanal Gerçeklik

Bu sene daha çok göreceğimize emin oalcağız. Yemek endüstrisinden, oyunlara vr ‘ın hayatımıza dahaçok girmesi söz konusu.

Size Gelen Negatif Yorumlarla Tekrar Pazarlama

Fast food markalarının yeterince sağlıklı olmadıklarını söyleyen ylrumları alıp kendini eğlencidirici bir markaya çevirnmesi gibi pek çok marka artık kendisiyle tırnak içinde dalga geçerek müşteriler nezdinde sevimli bir marka imajı çiziyor.

Krizi fırsata çevirmek böyle bir işte.

Empati

VR ile sağlık operasyonları bile yapılabiliyor ancak belki de Amerika’daki bir çocuğun Suriye’deki yaşam şartlarını görmesi kadar değerli bir şeyi vr aracılığyla yaratmak gerçekten önemli.

Tüm eğitim sistemine girerek insanların daha çok empati kurmasını sağlamak dünyayı daha iyi bir yer yapabiliriz.

Influencer Eğitimi

Herkesin influencer olmayı çalıştığı bir dönemde Master Class eğitimleri mesela. Ya da Türkiye’den ebebek.com’un Anne bloggerları eğitmek için kurduğu Blogger Akademi buna güzel bir örnek. Mastercard’ın Dan Brown’dan Tom Ford’a bütün ünlülerle yaptığı online dersler de yine buna güzel bir örnek teşkil ediyor.

Teknolojik Ulaşım

Hayatımıza uber, bitaksi gibi GPS teknolojisi ile kullanılan araçlar, sürücüsüz uçaklar vb girdiğinden beri ne kadar rahatladığımız ortada. Yanıma cüzdanımız aldım mı, takside laptopımız unuttum, taksici beni dolaştırır mı? Veya yükselen değer kedi köepk sahipleri için en çok konuşulan konulardan biri acaba taksi köpeğimi kabul eder mi kaygılarından arınmış bir şekilde yolculuk yapıyor, gideceğimiz yeri görüyor, sürücüyü puanlıyoruz.  Daha ne olsun!